APRIL 2018 TV FIGHTS



THURSDAY, APRIL 19

San Juan, Puerto Rico (ESPN2, ESPN3.com)
Lamont Roach vs. Orlando Cruz
10 rounds – junior lightweights

Jose Lopez vs. Abner Cotto
10 rounds – junior lightweights

Luis Hernandez vs. Juan Carlos Abreu
10 rounds – welterweights

FRIDAY, APRIL 20

Las Vegas (beIN Sports)
Max Ornelas vs. Juan Antonio Lopez
8 rounds – bantamweights



​SATURDAY, APRIL 21

Brooklyn, New York (Showtime)
Adrien Broner vs. Jessie Vargas
12 rounds – junior welterweights

Jermall Charlo (No. 5) vs. Hugo Centeno Jr.
12 rounds – middleweights

Gervonta Davis vs. Jesus Cuellar
lightweights


SATURDAY, APRIL 28

Brooklyn, New York (HBO ‘World Championship Boxing’/10 p.m. ET)
Daniel Jacobs (No. 2) vs. Maciej Sulecki
12 rounds – middleweights

Katie Taylor vs. Victoria Bustos
10 rounds – lightweights (for Taylor’s WBA title)

Jarrell Miller (No. 9) vs. Johann Duhaupas
10 rounds - heavyweights


Philadelphia (ESPN)
Jessie Magdaleno (No. 2) vs. Isaac Dogboe (No. 7)
12 rounds – junior featherweights (for Magdaleno’s WBO title)

Jesse Hart vs. Demond Nicholson
10 rounds – super middleweights

Bryant Jennings vs. Joey Dawejko
10 rounds – heavyweights

El Paso, Texas (Fox)
Josesito Lopez vs. Miguel Cruz
10 rounds – welterweights

Anthony Dirrell (No. 7) vs. Abraham Han
10 rounds – super middleweights

Jorge Lara vs. Claudio Marrero
10 rounds – featherweights

Edmonton, Canada
Jelena Mrdjenovich vs. Stephanie Ducastel
10 rounds – featherweights (for Mrdjenovich’s WBA and WBC titles)




MAY


SATURDAY, MAY 5

Carson, California (HBO)
Gennady Golovkin vs Vanes Martirosyan

12 rounds - Middleweights


London (Sky Box Office)
Tony Bellew vs. David Haye
12 rounds – heavyweights

Martin Joseph Ward vs. James Tennyson
12 rounds – junior lightweights

John Ryder vs. Jamie Cox
12 rounds – super middleweights

 

FRIDAY, MAY 11

Jeddah, Saudi Arabia
Oleksandr Usyk (No. 1) vs. Murat Gassiev (No. 2)
12 rounds – cruiserweights (for Usyk’s WBC/WBO, Gassiev’s IBF/WBA and vacant RING titles)
World Boxing Super Series final (TV pending)

SATURDAY, MAY 12

New York (ESPN)
Jorge Linares (C) vs. Vasyl Lomachenko
lightweights – 12 rounds (for Linares’ RING and WBA titles)

Verona, New York (HBO)
Sadam Ali (No. 4) vs. Liam Smith (No. 6)
12 rounds – junior middleweights (for Ali’s WBO title)

SATURDAY, MAY 19

Montreal (Showtime)
Adonis Stevenson (No. 2) vs. Badou Jack (No. 8)
12 rounds – light heavyweights (for Stevenson’s WBC title)

Gary Russell Jr. (No. 2) vs. Joseph Diaz Jr. (No. 7)
12 rounds – featherweights (for Russell’s WBC title)

Eleider Alvarez (No. 4) vs. TBA
light heavyweights

Leeds, England (BT Sport)
Lee Selby (No. 5) vs. Josh Warrington (No. 9)
12 rounds – featherweights (for Selby’s IBF title)

Niagara Falls, Canada
Samuel Vargas vs. Julio De Jesus
10 rounds – welterweights

Dierry Jean vs. Juan Armando Garcia
8 rounds – lightweights

Jessica Camara vs TBA
8 rounds - light welterweight

JUNE


SATURDAY, JUNE 9


Las Vegas (ESPN)
Jeff Horn (No. 5) vs. Terence Crawford (No. 2 P4P)
12 rounds – welterweights (for Horn’s WBO title)

Staples Center, Los Angeles (Showtime)
Leo Santa Cruz (No. 1) vs. Abner Mares (No. 6)
12 rounds – featherweights (for Santa Cruz’s WBA title)

Jermell Charlo (No. 2) vs. Austin Trout (No. 7)
12 rounds – junior middleweights (for Charlo’s WBC title)

 

SATURDAY, JUNE 16

Dallas (Showtime)
Errol Spence Jr. (No. 2, No. 8 P4P) vs. Carlos Ocampo
12 rounds – welterweights (for Spence’s IBF title)

Hato Rey, Puerto Rico (Direct TV)
Angel Acosta (No. 9) vs. TBA
12 rounds – junior flyweights (for Acosta’s WBO title)










RETURN TO MAIN PAGE



And Around The World